Fizički zahtevni poslovi i smenski rad povezani sa smanjenom plodnošću kod žena – BioTexCom

Fizički zahtevni poslovi i smenski rad povezani sa smanjenom plodnošću kod žena

Obrasci dizanja teških i večernjih/noćnih/rotirajućih smena povezani su sa lošijim kvalitetom jaja

Fizički zahtevan posao ili raspored rada van uobičajenog radnog vremena mogu smanjiti sposobnost žene da zatrudni, sugeriše istraživanje objavljeno na internetu u Occupational & Environmental Medicine.

Rezultati pokazuju da su podizanje teških tereta na poslu i obrasci smena uveče/noć/rotirajući bili povezani sa lošijim kvalitetom jaja.

Prethodna istraživanja su povezala faktore zanimanja sa plodnošću, mereno u ishodima kao što su vreme do trudnoće i sposobnost da se trudnoća iznese do termina. Ali nijedna studija nije procenila da li faktori na radnom mestu mogu uticati na biološki kapacitet žene da ima bebu.

Da bi pokušao da se pozabavi ovim, istraživački tim je pogledao indikatore „rezerve jajnika“ — broj preostalih jajnih ćelija (broj antralnih folikula) i nivoe folikulostimulirajućeg hormona ili FSH ukratko, koji rastu kako žena stari i predstavljaju opadajuću plodnost — u 473 žene koje posećuju jednu kliniku za neplodnost.

Takođe su posmatrali odgovor jajnika – broj zrelih jajnih ćelija sposobnih da se razviju u zdrav embrion kod 313 žena koje su završile najmanje jedan ciklus IVF do decembra 2015.

Prosečna starost žena bila je 35 godina, dok je njihov prosečan BMI bio 23, i sve su bile deo tekuće (EARTH) studije, koja se bavi faktorima životne sredine i ishranom koji mogu uticati na plodnost od 2004.

Žene su ispitivane o nivou fizičkog napora potrebnom za njihov posao i satima i obrascima rada, kao io fizičkim i sedentarnim aktivnostima u slobodno vreme.

Sve u svemu, četiri od 10 žena je reklo da njihov posao zahteva od njih da redovno pomeraju/podižu teške predmete, a oko jedna od četiri (22%) je rekla da su njihovi poslovi umereno do veoma fizički zahtevni. Devet od 10 (91%) radilo je tokom redovnog radnog vremena.

Broj preostalih jajnih ćelija, otkriven ultrazvučnim skeniranjem, kretao se od 8 do 17 među sve 473 žene, dok je prosečan broj zrelih jajnih ćelija izvađenih od 313 koje su bile podvrgnute IVF ciklusu bio 9.

Čini se da vrsta opterećenja nije uticala na nivo FSH, ali žene sa fizički zahtevnim poslovima imale su nižu rezervu jaja od onih čiji posao nije redovno zahtevao podizanje teških tereta.

U poređenju sa onima čiji posao nije podrazumevao podizanje teškog tereta, među ženama koje prolaze kroz IVF, one sa fizički zahtevnim poslovima imale su nižu ukupnu rezervu jajnih ćelija i manje zrelih jajnih ćelija, što predstavlja smanjenje od skoro 9%, odnosno skoro 14,5%.

Ove razlike su bile veće među ženama koje rade u večernjim/noćnim/rotirajućim smenama: u proseku su imale manje zrelih jajnih ćelija od onih koje rade u smenama u okviru normalnog radnog vremena. A oni su bili još veći među onima koji rade u večernjim i noćnim smenama, verovatno zbog poremećaja telesnog sata, sugerišu istraživači.

Žene koje su imale prekomernu težinu (BMI od 25 i više) i čiji je posao bio fizički zahtevan, takođe su imale manje zrelih jajnih ćelija od onih iste težine koje nisu morale da dižu teške terete na poslu; ova razlika je bila veća nego među mršavim ženama.

I slična razlika se pojavila između starijih (37 i više) i mlađih žena.

“Ovi nalazi imaju kliničke implikacije, jer bi žene sa manje zrelih jajnih ćelija imale manje jajnih ćelija koje su sposobne da se razviju u zdrave embrione“, pišu istraživači, koji nastavljaju da dodaju da rezultati “sugerišu da faktori zanimanja mogu konkretnije uticati na oocite proizvodnje i kvaliteta, umesto da ubrzava starenje jajnika.”

Ovo je opservaciona studija, tako da se ne mogu izvući čvrsti zaključci o uzrocima i posledicama, uz koje istraživači nisu bili u mogućnosti da procene uticaj drugih potencijalno uticajnih faktora, kao što su dugo radno vreme ili prebacivanje između dnevne i noćne smene.

A nalazi se možda ne mogu generalizovati za parove koji pokušavaju da zatrudne prirodnim putem bez medicinske pomoći, upozoravaju.

Ipak, njihovi nalazi odražavaju rezultate sličnih studija, kažu oni. „Uzeti zajedno sa našim rezultatima, čini se da bi niži kvalitet oocita mogao biti jedan od načina koji posreduje u vezi između visoke frekvencije kretanja ili podizanja teških tereta na poslu i smanjene plodnosti“, sugerišu.

Proverite da li možete da postanete roditelj putem surogat majčinstva!

Proces surogat majčinstva u Ukrajini ima određena pravila koja treba poštovati – popunite jednostavan obrazac i obavestićemo vas da li možete da koristite naše usluge surogat majčinstva!

Obratite pažnju: ovaj obrazac nije dizajniran za potencijalne surogat majke ili donatore jajnih ćelija/sperme.

Proverite da li možete da postanete roditelj putem surogat majčinstva!