Pol bebe igra ulogu u imunitetu trudnice – BioTexCom

Pol bebe igra ulogu u imunitetu trudnice

Žene godinama tvrde da njihova tela različito reaguju bilo da su trudne sa dečakom ili devojčicom. Sada dokazi pokazuju da je pol bebe povezan sa imunološkim odgovorima trudnica.

Žene godinama tvrde da njihova tela različito reaguju bilo da su trudne sa muškom ili ženskom bebom. Neke studije sugerišu da bi pol bebe mogao da igra ulogu u tome zašto neke žene prijavljuju razlike sa jutarnjom mučninom, žudnjom i drugim simptomima na osnovu pola njihove bebe.

Sadašnji dokazi, objavljeni u februarskom izdanju časopisa Brain, Behavior and Immunity, pokazuju da je pol bebe povezan sa imunološkim odgovorima trudnica. Istraživači sa Veksner medicinskog centra Univerziteta Ohajo pratili su 80 trudnica tokom trudnoće i ispitivali da li žene pokazuju različite nivoe imunoloških markera zvanih citokini na osnovu fetalnog pola. Analize su sprovedene na nivoima citokina u krvi i nivoima proizvedenim u uzorku imunih ćelija koje su bile izložene bakterijama u laboratoriji.

„Iako žene nisu pokazivale razlike u nivoima citokina u krvi na osnovu fetalnog pola, otkrili smo da imune ćelije žena koje nose fetuse proizvode više proinflamatornih citokina kada su izložene bakterijama. To znači da su žene koje su nosile ženske fetuse pokazale pojačan inflamatorni odgovor kada je njihov imuni sistem bio oslabljen, u poređenju sa ženama koje nose muške fetuse“, rekla je Amanda Mitčel, postdoktorski istraživač na Institutu za istraživanje bihejvioralne medicine u medicinskom centru Veksner u državi Ohajo i glavni istraživač studija.

Upala je kritični deo imunološkog odgovora koji je uključen u zarastanje rana i odgovor na viruse, bakterije i hronične bolesti. Međutim, prekomerna upala je stresna za telo i može doprineti simptomima povezanim sa bolešću, kao što su bol i umor. Iako je potrebno više istraživanja, pojačana upala primećena kod žena koje nose ženski fetus može da igra ulogu u tome zašto žene imaju tendenciju da dožive pogoršane simptome nekih zdravstvenih stanja, uključujući astmu, kada nose ženski u odnosu na muški fetus.

„Ovo istraživanje pomaže ženama i njihovim akušerima da prepoznaju da je fetalni pol jedan od faktora koji može uticati na to kako žensko telo reaguje na svakodnevne imunološke izazove i može dovesti do daljeg istraživanja o tome kako razlike u imunološkoj funkciji mogu uticati na to kako žena reaguje na različite viruse, infekcije. ili hronična zdravstvena stanja (kao što je astma), uključujući da li ovi odgovori utiču na zdravlje fetusa”, rekao je Mitčel.

Dok zapaljenje kod majke može uticati na ishode vezane za fetus, kao što je vreme rođenja, potrebno je više istraživanja da bi se razumelo kako je pol fetusa povezan sa upalom majke. Moguće je da polni hormoni ili drugi hormoni u placenti utiču na nivoe upale kod majke, rekao je Mitčel.

„Važno je razmišljati o podržavanju zdrave imunološke funkcije, što ne znači nužno njeno jačanje – problematično je imati premalo ili preveliko imunog odgovora. Uz to, istraživanje je pokazalo da vežbanje podržava zdravo funkcionisanje imuniteta, kao i jedenje neke hrane, poput lisnatog povrća, i opuštanje uz aktivnosti poput meditacije. Naravno, uvek je važno da se konsultujete sa svojim lekarom pre nego što promenite svoju rutinu ili ishranu”, rekla je ona.

Proverite da li možete da postanete roditelj putem surogat majčinstva!

Proces surogat majčinstva u Ukrajini ima određena pravila koja treba poštovati – popunite jednostavan obrazac i obavestićemo vas da li možete da koristite naše usluge surogat majčinstva!

Obratite pažnju: ovaj obrazac nije dizajniran za potencijalne surogat majke ili donatore jajnih ćelija/sperme.

Proverite da li možete da postanete roditelj putem surogat majčinstva!