Uzimanje lekova protiv bolova tokom trudnoće može uticati na plodnost nerođenog deteta u kasnijem životu, pokazuju istraživanja.
Studija identifikuje da ovi lekovi takođe mogu uticati na plodnost budućih generacija, ostavljajući tragove na DNK.
Nalazi doprinose rastućem broju dokaza da određene lekove, uključujući paracetamol, treba koristiti sa oprezom tokom trudnoće.
Istraživači ističu da saveti za trudnice ostaju nepromenjeni. Trenutne smernice kažu da, ako je potrebno, paracetamol – poznat i kao acetaminofen – treba koristiti u najnižoj mogućoj dozi u najkraćem mogućem vremenu. Ibuprofen treba izbegavati tokom trudnoće.
Naučnici sa Univerziteta u Edinburgu posmatrali su efekte paracetamola i ibuprofena na uzorke ljudskih fetalnih testisa i jajnika. Pronašli su slične efekte koristeći nekoliko različitih eksperimentalnih pristupa, uključujući laboratorijske testove na uzorcima ljudskog tkiva i studije na životinjama.
Ljudska tkiva koja su bila izložena bilo kom leku nedelju dana u posudi imala su smanjen broj ćelija koje stvaraju spermu i jaja, zvane zametne ćelije, pokazalo je istraživanje.
Jajnici koji su bili izloženi paracetamolu tokom jedne nedelje imali su više od 40 odsto manje ćelija koje proizvode jaja. Nakon izlaganja ibuprofenu, broj ćelija je skoro prepolovljen.
Stručnjaci kažu da je ovo važno jer devojčice proizvode sve jajne ćelije u materici, pa ako se rode sa smanjenim brojem, to može dovesti do rane menopauze.
Izlaganje lekovima protiv bolova tokom razvoja moglo bi da utiče i na nerođene dečake, pokazala je studija. Tkivo testisa izloženo lekovima protiv bolova u posudi za kulturu imalo je oko četvrtinu manje ćelija koje proizvode spermu nakon izlaganja paracetamolu ili ibuprofenu.
Tim je takođe testirao efekte tretmana protiv bolova na miševima koji su nosili transplantate ljudskog fetalnog tkiva testisa.
Pokazalo se da ovi kalemovi oponašaju kako testisi rastu i funkcionišu tokom razvoja u materici.
Nakon samo jednog dana tretmana sa dozom paracetamola ekvivalentnom za ljude, broj ćelija koje proizvode spermu u tkivu grafta opao je za 17 odsto. Posle nedelju dana lečenja, bilo je skoro trećinu ćelija manje.
Prethodne studije na pacovima su pokazale da su lekovi protiv bolova davani u trudnoći doveli do smanjenja zametnih ćelija kod ženskih potomaka. To je uticalo na njihovu plodnost i plodnost ženki u narednim generacijama.
Naučnici su otkrili da izlaganje paracetamolu ili ibuprofenu pokreće mehanizme u ćeliji koji prave promene u strukturi DNK, nazvane epigenetske oznake. Ove oznake se mogu naslediti, pomažući da se objasni kako se efekti lekova protiv bolova na plodnost mogu preneti na buduće generacije.
Efekat lekova protiv bolova na zametne ćelije verovatno je uzrokovan njihovim delovanjem na molekule zvane prostaglandini, koji imaju ključne funkcije u jajnicima i testisima, otkrili su istraživači.
Studiju, objavljenu u Environmental Health Perspectives, finansirali su Savet za medicinska istraživanja, Vellkom i Britansko društvo za pedijatrijsku endokrinologiju i dijabetes.
Dr Rod Mitčel, koji je vodio istraživanje u MRC Centru za reproduktivno zdravlje Univerziteta u Edinburgu, rekao je: „Ohrabrili bismo žene da pažljivo razmisle pre nego što uzmu lekove protiv bolova u trudnoći i da prate postojeće smernice – uzimaju najnižu moguću dozu za najkraće moguće vreme.”