Zbog nepovoljnih uslova životne sredine, kao posledica – zdravstvenih problema, kraja reproduktivnog doba ili urođenih bolesti, sve više ljudi širom sveta suočava se sa problemom neplodnosti. Nekoliko godina ranije, to je zaista bio složen izazov za parove. Ali medicina i nauka se brzo razvijaju. A za danas postoji niz efikasnih metoda za rešavanje problema neplodnosti. Klinika za reproduktivnu medicinu BioTexCom nudi najradikalnije metode reproduktivne medicine za borbu protiv dijagnoze neplodnosti, posebno korišćenje donorskih jajnih ćelija, vantelesnu oplodnju (IVF), intracitoplazmatsku injekciju sperme (ICSI), zamrzavanje embriona i surogat majčinstvo.
Dalje ćemo detaljnije govoriti o surogat majčinstvu. Surogatno majčinstvo je aranžman u kojem žena nosi i rađa dete za drugi par ili osobu. Surogat može biti detetova genetska majka (koja se naziva tradicionalno surogat majčinstvo), ili ona može biti genetski nepovezana sa detetom (naziva se gestaciono surogat majčinstvo). U tradicionalnom surogat majčinstvu, dete može biti začeto putem kućne veštačke oplodnje korišćenjem sveže ili smrznute sperme ili impregnirano putem IUI (intrauterina oplodnja) ili ICI (intracervikalna oplodnja) koja se izvodi u zdravstvenoj klinici. Gestacijsko surogat materinstvo zahteva prenos prethodno stvorenog embriona, i iz tog razloga se proces uvek odvija u kliničkom okruženju.
Vrste surogat majčinstva
Tradicionalno surogat majčinstvo
Tradicionalno surogat majčinstvo podrazumeva veštačku oplodnju surogat majke spermom predviđenog oca putem IUI, IVF ili kućne oplodnje. Ovom metodom dete je genetski povezano sa ocem i surogat majkom.
Tradicionalno surogat majčinstvo i donatorska sperma
Surogat majka se veštački oplodi spermom donora putem IUI, IVF ili kućne oplodnje. Rođeno dete je genetski povezano sa donorom sperme i surogat majkom.
Gestacijsko surogat majčinstvo
Gestacijsko surogat majčinstvo je kada predviđena majka nije u stanju da nosi bebu do termina zbog histerektomije, dijabetesa, raka, itd., Njeno jaje i sperma nameravanog oca se koriste za stvaranje embriona (putem IVF) koji se prenosi i nosi od strane surogat majke. Nastalo dete je genetski povezano sa roditeljima dok surogat majka nema genetsku vezu.
Gestacijsko surogat majčinstvo i donacija jajnih ćelija
Ovaj tip se koristi ako nema predviđene majke ili nameravana majka nije u stanju da proizvede jajne ćelije, surogat majka nosi embrion razvijen iz jajne ćelije donatora koja je oplođena spermom predviđenog oca. Ovom metodom rođeno dete je genetski povezano sa nameravanim ocem, a surogat majka nema genetsku vezu.
Gestacijsko surogat majčinstvo i donatorska sperma
Ako nema predviđenog oca ili nameravani otac nije u stanju da proizvede spermu, surogat majka nosi embrion razvijen iz jajne ćelije namenjene majke (koja nije u stanju da sama nosi trudnoću) i sperme donatora. Ovom metodom rođeno dete je genetski povezano sa nameravanom majkom, a surogat majka nema genetsku vezu.
Gestacijsko surogat majčinstvo i embrion donora
Kada planirani roditelji nisu u stanju da proizvedu spermu, jaje ili embrion, surogat majka može nositi donirani embrion (često od drugih parova koji su završili IVF koji imaju ostatke embriona). Rođeno dete nije genetski povezano ni sa nameravanim roditeljima ni sa surogat majkom.
Prednosti surogat majčinstva
Postoje neki aspekti koji čine surogat majčinstvo boljim od tradicionalnog usvajanja:
Vreme čekanja je mnogo kraće. Proces usvajanja često može potrajati nekompetentnim parovima mnogo godina. Kada surogat zatrudni, period čekanja je samo devet meseci;
ponekad budući roditelji otkriju da su neplodni prekasno i da ih agencija za usvajanje ne može prihvatiti jer su prestari;
nameravani roditelji imaju genetsku vezu sa detetom.
Vrlo često, pojam surogat majčinstva postavlja nekoliko etičkih pitanja, a najčešće je ko ima roditeljsko pravo ako se surogat majčinstvo predomisli da da bebu?
Kontroverza se javlja kada nosilac želi da zadrži bebu, posebno ako je biološka majka deteta. Ako su nameravani roditelji i surogat majka potpisali ugovor, par ima zakonsko roditeljsko pravo na dete. Ako je sporazum između njih bio privatnog karaktera, nameravani roditelji možda neće imati mogućnost da dokažu da surogat nosi njihovu bebu i cela situacija će biti na njenoj savesti.
Naravno, u procesu surogat majčinstva postoje medicinski, moralni i psihološki izazovi. Ali njihovo postepeno rešavanje i prevazilaženje je prirodan način ulaska u naš svakodnevni život novih tehnologija, koje – na globalnom nivou – pomažu čovečanstvu da postoji, a na privatnom – da budemo roditelji koji imaju sreću da drže pri ruci dugo očekivano i omiljeno dete.