Pravni aspekti u evropskim zemljama – BioTexCom

Pravni aspekti u evropskim zemljama

Globalni pogled na zakon o surogat majčinstvu

Vlade većine zapadnih zemalja glasaju za potpunu zabranu svih aranžmana surogat majčinstva, a u nekim jurisdikcijama važe građanske i krivične kazne za ljude koji uđu u takve aranžmane. Svi aranžmani surogat majčinstva su zabranjeni, bez obzira da li su zasnovani na altruističkim ili komercijalnim svrhama. Ali druga tačka gledišta je da se objavi zakon koji bi prihvatio surogat majčinstvo, zasnovan isključivo na altruističkoj svrsi, i zabranio komercijalno surogat majčinstvo.

Surogatno majčinstvo u Italiji

Italijansko zakonodavstvo u oblasti potpomognutih reproduktivnih tehnologija je prilično konzervativno. Italijanski zakon od 19. februara 2004. br. 40 “O normama potpomognutih reproduktivnih tehnologija” ne samo da u potpunosti zabranjuje surogat majčinstvo, već i u velikoj meri ograničava druge reproduktivne tehnologije.

Prema Zakonu br. 40 “O normama potpomognutih reproduktivnih tehnologija” od 19. februara 2004. godine, Italijani imaju pravo da koriste metode veštačke oplodnje samo uz lekarsko uverenje o neplodnosti. Pored toga, zabranjeni su reproduktivni programi koji uključuju treće lice, odnosno surogat majčinstvo i donaciju. U slučaju upotrebe ovakvih metoda kršeći zakon, donor gameta, na primer, nema roditeljsko pravo.

Italijansko zakonodavstvo predviđa zatvorsku kaznu od tri meseca do dve godine i novčanu kaznu od 600.000 do milion evra za one koji na bilo koji način proizvode, organizuju i promovišu donaciju ili surogat majčinstvo u Italiji, ali italijanskim državljanima nije zabranjeno da koriste takve metode u inostranstvu.

Treba napomenuti da je korišćenje procedure vantelesne oplodnje u Italiji potpuno legalno, ali se odnosi samo na bračne parove. Štaviše, većina reproduktivnih programa se radi o trošku države.

Surogatno majčinstvo u Nemačkoj

U Nemačkoj je surogat majčinstvo strogo zabranjeno. 1991. godine donet je “Zakon o zaštiti embriona”. Prema njemu, svaki pokušaj vantelesne oplodnje žene koja treba da se odrekne deteta nakon njegovog rođenja (surogat majke) ili implantira ljudski embrion je zločin. Prema članu 1 Zakona, radnje koje se odnose na surogat materinstvo, treba da budu kažnjene kaznom zatvora do 3 godine (ili novčanom kaznom). Međutim, ovo pravilo se ne tiče surogat majki i mušterija, već medicinskog osoblja. Pored toga, “Zakon o zabrani posredovanja u surogat majčinstvu” zabranjuje posredovanje u surogat majčinstvu (član 13) i reklamiranje surogat majčinstva (stav 13).

Surogatno majčinstvo u Francuskoj

Većina nacionalnih zakona ograničava surogat majčinstvo zbog brojnih etičkih i verskih aspekata koji se tiču ovog pitanja. U Francuskoj je to potpuno zabranjeno. Za stanovnike Francuske surogat majčinstvo je nezakonito jer je u suprotnosti sa zakonom o usvojenju. Nije dozvoljeno u zemljama sa tradicionalno jakom katoličkom crkvom.

Surogatno majčinstvo u Azerbejdžanu

U Azerbejdžanu ne postoji zakon o surogat majčinstvu. Danas retko koji bračni par u Azerbejdžanu može da koristi usluge surogat majke. Razlog je nedostatak pojma “surogat majka” u zakonodavstvu Azerbejdžana. S tim, mnogi parovi iz Azerbejdžana koji ne mogu da imaju decu i za koje je surogat majčinstvo jedini način da reše ovaj problem moraju da odu u druge zemlje gde je ova procedura legalna. Za većinu građana Azerbejdžana najbolje rešenje je da potraže surogat majku u Ukrajini, gde je surogat majčinstvo propisano zakonom i koje posle toga nemaju problema da dete učine svojim.

Surogatno majčinstvo u Španiji

Prema zakonu o potpomognutim reproduktivnim tehnologijama u Španiji, dozvoljene su sledeće metode:

Donacija spermatozoida i jajnih ćelija;

primena ovih tehnologija za neudate žene;

promena (smanjenje) broja embriona u materici u slučaju trostruke trudnoće;

novčana nagrada donatorima sperme i jajnih ćelija;

sprovođenje genetske dijagnoze embriona pre njegovog prenosa u matericu.

Na teritoriji Španije zabranjeno je:

Proizvoljan odabir donora spermatozoida/jajnih ćelija, jer medicinsko osoblje ima pravo izbora, uzimajući u obzir izgled pacijenta i kompatibilnost krvnih grupa;

u slučaju donacije anonimnost se čuva bilateralno. Rođaci, prijatelji i poznanici pacijenta ne mogu biti donatori;

odabir pola bebe, osim slučajeva prevencije genetskih bolesti povezanih sa polom;

koristiti usluge surogat majke;

uništavanje zamrznutih embriona koji nisu korišćeni za pacijentkinju tokom vantelesne oplodnje. Ovi embrioni mogu ostati zamrznuti tokom reproduktivnog života pacijenta, dati drugim pacijentima ili namenjeni za istraživačke svrhe.

Surogatno majčinstvo je zabranjeno u Španiji, iako nije krivično odgovorno.

Surogatno majčinstvo u SAD

Zakoni o surogat majčinstvu u Sjedinjenim Američkim Državama su različiti, u zavisnosti od toga u kojoj se državi nalazite. Trenutno je samo u osam američkih država surogat majčinstvo legalna procedura. To su Nevada, Juta, Teksas, Florida, Tenesi, Ilinois, Nju Hempšir i Virdžinija. Što se tiče drugih država, zakoni o surogat majčinstvu se na neki način razlikuju jedni od drugih.

Alabama – Nema direktnih zakona. U jednom od slučajeva priznata su zakonska prava budućih roditelja.

Aljaska – Zakon ćuti

Arizona – Zabranjuje sve vrste surogat majčinstva-gestacijskog, tradicionalnog i komercijalnog

Arkanzas – Pravno priznanje ugovora o surogat majčinstvu. Ali nema specifikacija za homoseksualne parove.

Kalifornija – priznaje sporazume o surogat majčinstvu i državni zakon o jedinstvenom roditeljstvu se koristi za rešavanje slučajeva

Kolorado – Nema direktnih zakona

Konektikat – Nema zakona, ali su rešeni slučajevi podržavali surogat majčinstvo

Delaver – Tihi zakon i rešeni slučajevi bili su nepovoljni

Distrikt Kolumbija – Zabranjene su sve vrste ugovora o surogat majčinstvu

Florida – Dozvoljava i tradicionalno i gestacijsko surogat majčinstvo, ali samo heteroseksualnim parovima.

Georgia – Nema zakona i nema objavljenih slučajeva koji se odnose na surogat majčinstvo

Havaji – Nema zakona i nema objavljenih slučajeva koji se odnose na surogat majčinstvo

Ajdaho – Državni zakoni ćute. Sudska praksa predlaže prihvatanje surogat majčinstva za heteroseksualne parove.

Ilinois – Surogat majčinstvo je dozvoljeno. Tradicionalno surogat majčinstvo i surogat majčinstvo za istopolne parove nije priznato.

Indijana -Sve vrste sporazuma o surogat majčinstvu su neprimenljive po zakonu.

Ajova –  Implicitno prihvatanje surogat majčinstva, ali nema direktnih zakona. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne samce i parove još nisu razmatrani.

Kanzas – Zakon ćuti

Kentaki – Nema direktnih zakona. Slučaj Vrhovnog suda predlaže prihvatanje nekomercijalnog surogat majčinstva. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne samce i parove još nisu razmatrani.

Luizijana – Plaćeni tradicionalni ugovori o surogat majčinstvu su nevažeći i druge vrste ugovora o surogat majčinstvu nisu priznate.

Mejn – Nema zakona i nema objavljenih slučajeva koji se odnose na surogat majčinstvo.

Merilend – Nema direktnih zakona. Indirektni zakoni predlažu komercijalne sporazume o surogat majčinstvu kao izvršne. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne samce i parove još nisu razmatrani.

Masačusets – Zakon ćuti. Objavljeni slučajevi podržavaju surogat majčinstvo. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne samce i parove još nisu razmatrani.

Mičigen – Svi ugovori o surogat majčinstvu su zabranjeni.

Minesota – Nema zakona i nema objavljenih slučajeva koji se odnose na surogat majčinstvo. Ali neobjavljeni slučaj sugeriše da bi zakon bio povoljan za surogat majčinstvo.

Misisipi – Nema zakona i nema objavljenih slučajeva koji se odnose na surogat majčinstvo

Misuri – Nema direktnih zakona. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne samce i parove još nisu razmatrani.

Montana – Nema zakona i nema objavljenih slučajeva koji se odnose na surogat majčinstvo.

Nebraska – Komercijalno surogat majčinstvo je zabranjeno. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne samce i parove još nisu razmatrani.

Nevada – Zakon dozvoljava surogat majčinstvo bračnim parovima. Zakon o domaćem partnerstvu Nevade, međutim, implicitno implicitno predviđa pravnu primenu sporazuma o surogat majčinstvu za homoseksualne, biseksualne i transrodne parove.

Nju Hempšir – Ugovori o surogat majčinstvu su dozvoljeni. Ali nema jasnoće po pitanju primenljivosti sporazuma o surogat majčinstvu za homoseksualne, biseksualne i transrodne osobe.

Nju Džersi – Dozvoljava altruističko surogat majčinstvo, ali sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne, biseksualne i transrodne osobe još nisu razmatrani.

Nju Meksiko – Dozvoljava altruističko surogat majčinstvo, ali sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne, biseksualne i transrodne osobe još nisu razmatrani.

Njujork – Sve vrste ugovora o surogat majčinstvu za sve ljubazne pojedince su ništave i nesprovodljive.

Severna Karolina – Nema direktnih zakona. Čini se da drugi zakoni prihvataju altruističke sporazume o surogat majčinstvu. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne, biseksualne i transrodne osobe još nisu razmatrani.

Severna Dakota – Zakoni zabranjuju tradicionalno surogat majčinstvo, ali je dozvoljeno surogat majčinstvo. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne, biseksualne i transrodne osobe još nisu razmatrani.

Ohajo – Neodlučni zakoni. Neke sudske odluke ukazuju na zakonsko prihvatanje surogat majčinstva.

Oklahoma – Nema direktnih zakona. Ali mišljenje državnog tužioca ukazuje na neprihvatanje komercijalnog surogat majčinstva i povoljnu reviziju altruističkog surogat majčinstva uz razumne troškove za surogat. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne, biseksualne i transrodne osobe još nisu razmatrani.

Oregon – Altruističko surogat majčinstvo je dozvoljeno. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne, biseksualne i transrodne osobe još nisu razmatrani.

Pensilvanija – Dvosmisleni zakoni.

Rod Ajlend – Nema direktnih zakona. Ali odobravanje nekih oblika surogat majčinstva je sugestivno iz zakona. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne, biseksualne i transrodne osobe još nisu razmatrani.

Južna Karolina – Nema zakona koji se odnose na surogat majčinstvo. Sudska praksa predlaže prihvatanje ugovora o surogat majčinstvu. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne, biseksualne i transrodne osobe još nisu razmatrani.

Južna Dakota – Nema zakona i nema objavljenih slučajeva koji se odnose na surogat majčinstvo

Tenesi – Čini se da zakon daje pravno priznanje ugovorima o surogat majčinstvu. Surogat majčinstvo se definiše kao kada surogat majka rodi dete za bračni par. Dakle, odobravanje sporazuma o surogat majčinstvu za biseksualne, homoseksualne i transrodne osobe je isključeno.

Teksas – Zakon dozvoljava gestacijsko surogat majčinstvo, ali ne i istopolnim parovima.

Juta – Zakon dozvoljava surogat materinstvo, ali ne istopolnim parovima.

Vermont – Slučaj indirektno sugeriše prihvatanje surogat majčinstva. Isti slučaj takođe ukazuje na odobravanje surogat majčinstva homoseksualnim, biseksualnim i transrodnim osobama i parovima.

Virdžinija – Altruističko surogat majčinstvo je dozvoljeno, ali samo heteroseksualnim parovima. Homoseksualnim parovima nije dozvoljeno da sklapaju ugovore o surogat majčinstvu.

Vašington – Komercijalno surogat majčinstvo je zabranjeno. Altruističko surogat majčinstvo je dozvoljeno i uz plaćanje određenih troškova surogat. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne, biseksualne i transrodne osobe još nisu razmatrani.

Zapadna Virdžinija – Nema direktnih zakona. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne, biseksualne i transrodne osobe još nisu razmatrani.

Viskonsin – Nema direktnih zakona. Sudska odluka je podržala. Sporazumi o surogat majčinstvu za homoseksualne, biseksualne i transrodne osobe još nisu razmatrani.

Vajoming – Nema zakona i nema objavljenih slučajeva koji se odnose na surogat majčinstvo

Surogatno majčinstvo u Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije

Zvanično, postupak surogat majčinstva nije nezakonit u Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije, ali je ograničen različitim zvaničnim pravilima i normama koje dozvoljavaju samo neformalne i nekomercijalne sporazume o surogat majčinstvu. Strogo je zabranjeno oglašavati u Velikoj Britaniji da tražite surogat majku, voljnu da bude surogat majka ili treću stranu koja je voljna da olakša sklapanje surogat majčinstva.

Klinike za reproduktivnu medicinu u Ujedinjenom Kraljevstvu ne mogu pomoći građanima da pronađu surogat majku, a tamo ne postoje profesionalne agencije za surogat majčinstvo. Nije uvreda pristati na plaćanje ili primati komercijalnu isplatu ako ste nameravani roditelj ili surogat majka, ali je prekršaj profitirati pomažući nekom drugom da sklopi ugovore o surogat majčinstvu.

Surogatsko majčinstvo u UK ne podleže regulaciji, iako, ako prođete kroz proceduru vantelesne oplodnje ili drugi tretman u licenciranoj klinici za reproduktivnu medicinu, vaš tretman plodnosti reguliše Uprava za ljudsku oplodnju i embriologiju. Ali agencije za surogat majčinstvo u UK trenutno nisu licencirane niti regulisane.

Surogatno majčinstvo u Kini

Ministarstvo zdravlja Kine zabranilo je surogat majčinstvo 2001. godine, navodeći da će medicinske ustanove biti opomenute i novčano kažnjene zbog nezakonitog sprovođenja postupaka surogat majčinstva. Kao rezultat, ova zabrana je onemogućila ženama koje se bore sa neplodnošću da legalno dobiju dugo očekivano dete uz pomoć surogat majke. Nakon brojnih diskusija, otkriveno je surogat majčinstvo kao tehnika koja oličava nezaobilazna društvena i etička pitanja, budući da novorođenče pripada osobama koje su obezbedile svoje gametalne prodaje, sa genetske tačke gledišta, ali se smatra da je veoma teško proceniti ko je prava zakonska majka deteta. Danas postoji oko 500 agencija za surogat majčinstvo širom Kine, a mnoge od njih regrutuju surogat majke. Međutim, to nije legalno i izvođenje takve procedure u Kini vam neće pružiti zvaničnu sigurnost, sigurnost i pravno ispravne dokumente i sporazume.

Surogatno majčinstvo u Kazahstanu

U Kazahstanu ne postoji zabrana vođenja programa “surogatnog majčinstva”, ali još uvek ne postoji pravni okvir koji reguliše ovaj odnos. U Zakonu o braku i porodici na ovu temu postoje samo dva člana i oni imaju samo referentnu prirodu.

Dakle, u skladu sa članom 49. Zakona o braku i porodici, zakonska regulativa surogat majčinstva i metode veštačke oplodnje utvrđena je zakonima Republike Kazahstan. Zato predlog zakona o reproduktivnim pravima i garancijama za njihovo sprovođenje sadrži poseban član 15, o surogat majčinstvu.

Član 15. Surogatno majčinstvo

1. Surogat majčinstvo: podrazumeva začeće, rađanje i rođenje po ugovoru između surogat majke i potencijalnih genetskih roditelja uz naknadu ili bez nje.

2. Ugovor o surogat majčinstvu: je sporazum između lica koje žele da imaju dete i žene, koja je dala saglasnost za korišćenje veštačke oplodnje ili implantacije embriona.

Ugovor o surogat majčinstvu mora da sadrži: informacije od svih koji žele da imaju dete i žena koje žele da postanu surogat majka; uslove plaćanja materijalnih troškova surogat majke; prava, dužnosti i odgovornosti obe strane; uslovi i mere za surogat majku u slučaju da njeno dete ne šalje na sklapanje ugovora lica rođena, kao i tim licima u slučaju neprihvatanja deteta; druge uslove utvrđene sporazumom stranaka.

Ugovor o surogat majčinstvu mora biti u pisanoj formi i overen kod notara. Prekid surogat majčinstva je moguć u slučaju zloupotrebe surogat režima trudnoće.

Surogatno majčinstvo u Rumuniji

U Rumuniji ne postoje posebni zakoni koji se odnose na surogat majke. Sam koncept surogat majke otvara prostor za moralne debate: majka koja je rodila dete smatrala bi bebu svojom, dok bi biološka majka mogla da živi pod utiskom da to, na neki način, nije njeno dete. Sa pravne tačke gledišta, rođena majka ima sva zakonska prava nad detetom (ime majke u izvodu iz matične knjige rođenih, prema Porodičnom zakoniku, mora biti ime žene koja je stvarno rodila – i ovaj aspekt se ne može osporiti po zakonu). Zakonski, samo žene sa reproduktivnim problemima imaju pravo da koriste surogat majku.

Surogatno majčinstvo u Bugarskoj

Surogatno majčinstvo je ranije bilo nezakonito u Bugarskoj, ali kako se postupak i dalje nezakonito sprovodi, vlada je odlučila da ga sankcioniše. Međutim, umesto da koristi termin surogat, Bugarska ga naziva “zamena majka”. Nekoliko novina izveštava da je Bugarska spremna da izmeni svoj trenutno postojeći Zakon o zdravstvu koji dozvoljava surogat majčinstvo. Surogatno majčinstvo je nezakonito u Bugarskoj sa trenutno postojećim pravnim sistemom. Navodi se da bi se izmenama omogućilo ženama od 25 do 45 godina da budu surogat majke. Takođe je odlučeno da nijedna žena ne može više od dva puta da bude surogat majka, a amandman predviđa i registar surogat majki u Bugarskoj. Prema predloženom zakonu, surogat majčinstvo se može izabrati samo za medicinske faktore koji dovode do neplodnosti.

Proverite da li možete da postanete roditelj putem surogat majčinstva!

Proces surogat majčinstva u Ukrajini ima određena pravila koja treba poštovati – popunite jednostavan obrazac i obavestićemo vas da li možete da koristite naše usluge surogat majčinstva!

Obratite pažnju: ovaj obrazac nije dizajniran za potencijalne surogat majke ili donatore jajnih ćelija/sperme.

Proverite da li možete da postanete roditelj putem surogat majčinstva!