Zakon o surogat majčinstvu u Ukrajini – BioTexCom

Zakon o surogat majčinstvu u Ukrajini

U sferi surogat majčinstva, ukrajinski zakonodavci su se pokazali daleko progresivnijim od mnogih svojih evropskih kolega. Ukrajina je danas jedna od retkih zemalja u Evropi koje su prijateljske raspoloženi surogat majčinstvu. Za razliku od drugih naroda koji ograničavaju ili čak zabranjuju surogat majčinstvo, u Ukrajini se nameravani roditelji deteta smatraju biološkim roditeljima od trenutka začeća, a u izvodu iz matične knjige rođenih su posebno navedeni kao biološki roditelji bez ikakvog pominjanja surogat majke.

Važno je da surogat majka ne može zakonski zadržati dete nakon rođenja. Naprotiv: smatra se da dete po zakonu pripada budućim roditeljima od samog začeća. U stvari, u pravnoj istoriji Ukrajine, nije zabeležen nijedan slučaj spornog zahteva za starateljstvo koji je nastao zbog aranžmana o surogat roditeljstvu ili važnosti sporazuma o surogat majčinstvu.

Dakle, pre svega, vredi napomenuti da je surogat majčinstvo u Ukrajini legalno na celoj teritoriji zemlje.

U Ukrajini, pravni aspekti surogat majčinstva regulisani su sledećim zakonodavnim aktima:

Porodični kod Ukrajine;

Akt Ministarstva pravde Ukrajine o „izmeni propisa o civilnoj registraciji u Ukrajini“ br. 1154/5 od 22.11.2007.;

Naredba Ministarstva zdravlja Ukrajine “o odobrenju primene reproduktivnih tehnologija” br. 771 od 23. decembra 2008.

Stavom 10, član 3 akta Ministarstva pravde Ukrajine od 22.11.2007. godine № 1154/5 ustanovljena je procedura za registraciju dece, odnosno dece koja su rođena uz pomoć reproduktivnih programa: “U slučaju da bebu rodi žena, kome je implantiran embrion koji je začeo bračni par, registracija rođenja se vrši po prijavi bračnog para koji je dao saglasnost na implantaciju. U ovom slučaju uporedo sa ispravom kojom se potvrđuje rođenje deteta od ove žene, overena notarski pismena saglasnost o evidentiranju bračnog para za roditelje”.

Prava rođenih roditelja su zaštićena zakonom. Shodno tome, zaštićena su prava dece koja su rođena sa ART (potpomognuta reproduktivna tehnologija): razmatra se genetski (biološki) odnos sa majkom i ocem.

Sporazumi

Moraju biti potpisani različiti ugovori između strana, uključujući ugovore sa medicinskom ustanovom odgovornom za oplodnju i dalji medicinski nadzor, surogat majkom i agencijom za surogat materinstvo (ako postoji). Ugovor o surogat majčinstvu mora biti u pisanoj formi i potpisan kod notara pre transfera embriona. U najmanju ruku, treba se pozabaviti sledećim pitanjima: zdravstveni status surogat majke; uslovi koje surogat majka treba da poštuje; medicinska ustanova u kojoj će se obaviti postupak; naknada surogat majke, dodatni troškovi, vreme plaćanja; troškovi u vezi sa impregnacijom, trudnoćom, aktom porođaja i registracijom deteta; postupak prenosa i registracije deteta; sve odredbe više sile, uključujući porođaj hendikepiranog deteta, porođaj više od jednog deteta, porođaj mrtvog deteta, komplikacije porođaja koje dovode do buduće neplodnosti surogat majke; odredbe o poverljivosti i neotkrivanju informacija detetu ili bilo kojoj trećoj strani itd.

Ugovor sa medicinskom ustanovom prvenstveno se bavi uslugama zdravstvene ustanove, uključujući odgovornost za izbor surogat majke (ako je primenjivo) i njen puni lekarski pregled, obavezu sprovođenja svih procedura u skladu sa metodama koje je odobrilo Ministarstvo zdravlja Ukrajine i predviđeni (genetski) zahtevi roditelja, rokovi i uslovi medicinskog posmatranja tokom trudnoće, struktura plaćanja, poverljivost i neotkrivanje informacija detetu ili bilo kojoj trećoj strani, između ostalog. Neke zdravstvene ustanove zahtevaju da nameravani roditelji “ne podnose nikakve pravne tužbe protiv institucije iz bilo kog razloga”, što je jasno u suprotnosti sa članom 3 Zakona o građanskom postupku Ukrajine, naime, pravo pojedinca da brani svoje interese na sudu.

Pošto ukrajinski Porodični zakonik pretpostavlja da će genetski roditelji deteta rođenog surogat majčinstvom biti bračni par, ukrajinski notar će morati da vidi venčani list genetskih roditelja, overen i apostilovan (u vašem matičnom državnom odeljenju), preveden i prevod mora biti overen kod notara.

Proverite da li možete da postanete roditelj putem surogat majčinstva!

Proces surogat majčinstva u Ukrajini ima određena pravila koja treba poštovati – popunite jednostavan obrazac i obavestićemo vas da li možete da koristite naše usluge surogat majčinstva!

Obratite pažnju: ovaj obrazac nije dizajniran za potencijalne surogat majke ili donatore jajnih ćelija/sperme.

Proverite da li možete da postanete roditelj putem surogat majčinstva!